Gorące napoje, takie jak herbata, kawa i gorąca czekolada, są ściśle związane z Rocketpackami z poczuciem bezpieczeństwa i miłości.
Wygodne napoje na sezon jesienno-zimowy, serwowane z plecakowego dozownika napojów Rocketpacks
Lato się skończyło, jesienny wiatr rozwiewa liście na ulicach i zaszły już pierwsze mroźne noce. W branży gastronomicznej oznacza to teraz dostosowanie asortymentu oferowanych produktów do zimnej pory roku. Dobrze więc, że istnieje teraz wiele alternatyw dla klasycznego grzanego wina, wzbogacających świat gorących napojów.
Właśnie dlatego, że klasyczne grzane wino często po prostu przyrządza się i pije w domu, ważne jest, aby gastronomia oferowała coś nowego i zapewniała gościom wyjątkowe i przyjemne doznania w chłodne dni. Ważne jest, aby wzbudzić ciekawość gościa.
Alternatywy dla grzanego wina
Grzane wino jest bezsprzecznie klasykiem wszystkich gorących napojów alkoholowych w zimnych porach roku. Nie ma znaczenia, czy smakuje się go na jarmarku bożonarodzeniowym na mrozie, czy w cieple restauracji lub kawiarni. Gorące zimowe napoje są w modzie, to na pewno. Dzięki naszym sugestiom dotyczącym alternatyw dla grzanego wina, proponujemy Wam przyjemny kontrast z zimową klasyką.
Już w ostatnich latach w Wielkiej Brytanii można było znaleźć gorące napoje, do tej pory raczej nieznane w Niemczech: klej gin i klej cydr. Zarówno gin, jak i cydr to dwa bardzo popularne napoje alkoholowe w Wielkiej Brytanii, więc po prostu wymyślili własny wariant grzanego wina. Ponieważ zarówno Gin, jak i Cider znalazły w międzyczasie również w Niemczech na wielu mapach napojów, swoje miejsce, z pewnością można zaciekawić swoich gości również gorącymi wariantami. Dla tych, którzy nie chcą rezygnować z ginu w zimnych porach roku, przepis na grzany gin stanowi odpowiednią alternatywę dla ginu z tonikiem.
Ci, którzy szukają bardziej międzynarodowych alternatyw dla grzanego wina, powinni poszukać zimowych napojów skandynawskich lub greckich. Ponieważ tutaj jest więcej własnych, specyficznych dla danego kraju wariantów grzanego wina. Skandynawowie kochają „Glögg”. Duńska i norweska nazwa to Gløgg, aw Finlandii to Glögi. Szczególną różnicą w stosunku do naszego grzanego wina jest to, że jest mocniej przyprawione, a także zawiera rodzynki i migdały.
Z kolei w Grecji pije się rakomelo, pochodzące od „raki” (marc brandy) i „meli” (miód). Połączenie tych dwóch elementów daje złocistożółty, lekki, niezbyt słodki likier. Zimne Rakomelo latem jest przyjemnym orzeźwieniem, a podgrzewane zimą jest dobrodziejstwem.
Kofeina na zimę
„Kawa z kieliszkiem” jako podgrzewacz w okresie Bożego Narodzenia to coś, co ludzie w Szwajcarii uwielbiają pić. Coffee Luz, Luzerne Coffee lub Coffee Lucerne, tak nazywają to Szwajcarzy. Ważną rzeczą w tym napoju jest harmonijna mieszanka: alkohol działa uspokajająco, kawa działa pobudzająco, a cukier dodaje energii. Klasyczny wariant Coffee Luz składa się z mocnej kawy z cukrem i shota sznapsa owocowego. Jednak cukier i alkohol mogą powodować kaca następnego dnia, dlatego kawę należy dosładzać tylko umiarkowanie.
Grzane piwo
W Belgii, Holandii, a także w Polsce na pierwszym miejscu nie jest grzane wino, ale grzane piwo: ciepłe piwo zmieszane z gałką muszkatołową, cynamonem, miodem, goździkami i imbirem, a nawet z syropem malinowym. Przyjemna owocowa wersja jest zrobiona z sokiem wiśniowym: Piwo i sok wiśniowy są wrzucane do garnka. Następnie do płynu dodaje się anyż, goździki i plasterki cytryny. Na koniec dodaje się miód i wszystko jest bardzo powoli podgrzewane. Nie może się gotować, w przeciwnym razie alkohol wyparuje.
Po osiągnięciu pożądanej temperatury w każdej szklance lub filiżance włóż laskę cynamonu i zalej chochlą ciepłe grzane piwo. Filiżanki lub kubki wyglądają szczególnie efektownie, gdy są ozdobione plasterkiem cytryny i anyżu gwiazdkowatego.
Poncz owocowy, wariant bezalkoholowy
Ponieważ picie bez alkoholu stało się obecnie głównym trendem, bezalkoholowe poncze owocowe powinny być również dostępne w menu gorących napojów jako alternatywa dla grzanego wina.
Owocowe dziurkacze zwykle mają odświeżająco wysoką zawartość owoców i są mieszane z różnych soków. Ogólnie rzecz biorąc, grzane wino bezalkoholowe powinno mieć bazę z soku winogronowego. Dodaj trochę soku jabłkowego do soku winogronowego, a także kilka plasterków pomarańczy, aby dość łatwo uzyskać gorycz. Świeży sok pomarańczowy oferuje najlepsze do tego smaki – i dopraw całość odrobiną cytryny.
W przypadku przypraw zależy to od odpowiedniego dozowania: anyż, laski cynamonu, goździki i kardamon należą do typowych przypraw do ponczu. Mieszankę należy gotować na małym ogniu przez jedną do dwóch godzin przed spożyciem, aby smaki mogły się ładnie rozwinąć.
Stoisko z grzanym winem przed restauracją?
Ze względu na pandemię zeszłej zimy liczni restauratorzy oferowali grzane wino, poncz, grog i tym podobne na wynos przed swoimi pubami. Restauracje, bary i kawiarnie pokazywane z grzaną wygraną